A A A

Rocznica Ślubu

„Bardzo mi się podoba sposób, w jaki świętują moi rodzice. Mama nieodmiennie od 42 lat dostaje od ojca tyle herbacianych róż, ile lat minęło od ślubu. Potem idą na wspólny spacer lub kolację – obowiązkowo trzymając się za ręce – i wieczorem na Mszę Św.”

„Najczęściej zamawiamy na ten dzień Mszę św. Idziemy na nią całą rodzinką. W tym roku na tej Mszy św. był ksiądz-emeryt, który błogosławił nasze małżeństwo. Nie omieszkał w czasie modlitwy eucharystycznej wtrącić trzy grosze na ten temat, wywołując ogólną wesołość w kościele. Potem jakieś ciasto, kawa. Nic szczególnego, wyjątkowego, a jednak jest wyjątkowo.”

 

W ten sposób niektórzy internauci opisują rocznice ślubu. Trzeba przyznać, że choć to, o czym piszą, jest bardzo proste: Msza św., róże, spacer czy kolacja – jednak ma w sobie coś, za czym tęskni wiele żon i wielu mężów: nutkę czułości, bliskości i radości z bycia razem. Okazuje się, że to nic trudnego! Każde małżeństwo na to stać!

Któż nie marzy o szczęśliwej rodzinie? Chyba każdy! Warto więc z rocznicy ślubu uczynić domowe święto. To doskonały dzień na: szczerą rozmowę, przebaczenie sobie przykrości i przewinień, które pojawiły się w ciągu roku, modlitwę w intencji rodziny czy wspólną kolację. Owszem, kosztuje to trochę zachodu, bo przecież trzeba się do tego dnia dobrze przygotować. Ale powyższe świadectwa internautów świadczą, że warto!

 

Propozycje na Dzień Rocznicy Ślubu:

 

  1. Pamiętajcie od rana, że ten dzień jest Waszym świętem.
  2. Warto zadbać o jakiś drobiazg, upominek – każdy lubi, gdy się o nim pamięta!
  3. Zamówcie na ten dzień Mszę Świętą w Waszej intencji. Idźcie do kościoła całą rodziną, niech dzieci modlą się razem z Wami (nie zapomnijcie o spowiedzi i przyjęciu Komunii św.)
  4. Uroczysty rodzinny obiad lub kolacja podkreśla wyjątkowość tego dnia w Waszej rodzinie.
  5. Znajdźcie czas, by pobyć tylko we dwoje. Na pewno są rzeczy, o których łatwiej powiedzieć sobie nawzajem „od święta”. Może za coś przeprosić, a może po prostu przypomnieć, że się kocha...

 

Modlitwa małżonków:

 

Boże, w majestacie nieskończony,
który stworzyłeś nas na swoje wyobrażenie,
pomóż nam dostrzegać w sobie wzajemnie podobieństwo Twoje i szanować siebie.
Miłości niepojęta,
który w Synu swoim umiłowałeś nas do końca, odnawiaj w nas miłość,
ślubowaną przed Twoim ołtarzem, aby w nas nie gasła i nie słabła,
abyśmy miłując się wzajemnie,
szukali Twojej woli na każdy dzień.
Boże, który wierny jesteś w obietnicach swoich,
Boże wieczny i niezmienny,
wzmacniaj nasze słowo wierności małżeńskiej,
aby nie zwyciężyła nas słabość,
aby niebezpieczeństwa nas nie pokonały,
ale by jaśniała wierność w naszym związku ku Twojej chwale i naszemu dobru.
Amen.

 

Modlitwa przed uroczystym posiłkiem:

Wszechmogący Boże, dziękujemy Ci, że pozwalasz nam spotkać się przy wspólnym stole, by świętować dzień naszej rocznicy ślubu. Prosimy Cię, błogosław nam, abyśmy na co dzień wypełniali słowa przysięgi małżeńskiej złożone przed Twoim ołtarzem. Dopomóż nam, by nasza miłość była żarliwa, wierność doskonała oraz byśmy byli dla siebie oparciem póki śmierć nas nie rozłączy.

Prosimy Cię, pobłogosław te dary, które z Twojej dobroci będziemy spożywać. Niech wspólny posiłek umacnia nasze siły fizyczne i duchowe, by nasza rodzina była Twoim Królestwem. Przez Chrystusa Pana naszego.