A A A

Ogłoszenia Duszpasterskie

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 września 2023

1. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom. Kiedyś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony był w innym terminie – w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, ale ze względów duszpasterskich papież Franciszek w 2018 roku przeniósł go na drugą niedzielę września. W tym roku jest to już 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ma nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny przez toczące się wojny, prześladowania i terror. Prośmy Opatrzność Bożą, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne mieszkanie.

2. Dzisiaj ostatnia niedziela września. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu Świętych, polecaliśmy Bogu losy ojczyzny, życie i rozwój naszych dzieci, nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej.

3. W piątek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. A w poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego, posyłając swoich Aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. To nie wymyślona bajka dla dzieci. Anioły są bowiem namacalnym przejawem obecności Boga w świecie, Jego głosem. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

4. Z racji święta św. Michała Archanioła, który jest patronem Polskiej Policji, w najbliższą niedzielę o godz. 12.30 będzie sprawowana w naszym kościele Msza Święta w intencji policjantów, pracowników cywilnych i ich rodzin. Będzie to Diecezjalne Święto Policji, na które są zaproszeni przedstawiciele wszystkich komend policji znajdujących się na terenie Diecezji Płockiej. Mszy Świętej będzie przewodniczył Ks. Bp Mirosława Milewski. Na wspólną modlitwę serdecznie zapraszamy.

5. W przyszłą niedzielę wchodzimy w październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy celebrowali o godz. 16.30 (dzieci i młodzież), 17.30 (dorośli). Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki.

6. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 16.00, odbędzie się pierwsze spotkanie rodziców i dzieci kl. III, które w tym roku szkolnym rozpoczną przygotowanie do przyjęcia I Komunii Świętej. Prosimy, aby rodzice złożyli deklaracje o przystąpieniu dziecka do Komunii Świętej.

7. Tym, którzy w minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej, wypraszajmy dar życia wiecznego: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

8. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje imieniny i jubileusze. Składamy im najlepsze życzenia i wszystkim na cały tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże.