A A A

Ogłoszenia Duszpasterskie

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                        14 kwietnia 2019

 

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Okazja do spowiedzi świętej w  poniedziałek, wtorek, środę o godz. 7.00 i 18.00.

 

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. W naszej diecezji, dzisiaj młodzież gromadzi się w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku na Mszę Świętą, która rozpocznie się o godz. 15.00.

 

3. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 

3. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 18.00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem.  

 

4. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 12.00 zapraszamy na drogę krzyżową, a o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią Świętą. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części gorzkich żali o godz. 21.00. Będzie okazja do spowiedzi przez cały czas adoracji. Zachęcamy tych wszystkich, którzy nie byli na rekolekcjach wielkopostnych i nie skorzystali jeszcze z sakramentu pokuty.

 

5. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów od godz. 9.00 do 16.00.

 

6. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.   W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się na adoracji. Natomiast liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna już świętowanie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczniemy o godz.20.00. Na liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece.

 

7. Rezurekcja w niedzielę o godz. 6.00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 8.00. Pozostałe Msze Święte. jak w każdą niedzielę.  

 

8.  W piątek od godz. 8.30 odwiedzimy chorych przebywających w naszych domach z sakramentem pokuty i Komunią Świętą.  Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii lub kancelarii.

 

10. W duchu wielkopostnej solidarności, wspierajmy w tym czasie działalność charytatywną Kościoła, zwłaszcza „Caritas”, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym.  Wychodząc z kościoła możemy  nabyć baranki wielkanocne, do koszyczka ze święconką. W ten sposób wspieramy działalność Caritas .

 

11. Na cały tydzień życzę wszystkim Bożego błogosławieństwa, szczególnie obchodzącym imieniny i jubileusze. Niech ono towarzyszy nam w tym czasie Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać ten czas na porządkowanie naszego życia, a przez to na przygotowanie się do świętowania zwycięstwa Chrystusa nad mocami grzechu i zła.